The units that need to be produced to have minimum cost is 800 units.
From the information, the manufacturer of candies has daily costs of T(x)=2x² - 3200x+6800.
Therefore, we will differentiate with respect to x. This will be:
T(x)=2x² - 3200x+6800.
4x - 3200
4x - 3200 = 0
4x = 3200
Divide
x = 3200/4
x = 800
Therefore, the units that need to be produced to have minimum cost is 800 units.
Learn more about cost on
brainly.com/question/25109150
#SPJ1