A package of 4 pairs of insulated gloves costs ​$26.36. What is the unit price of the pairs of gloves​?

Respuesta :

The unit price of the pair of gloves is $6.59

How to find the unit price of the pair of gloves?

The package contains 4 pairs of insulated gloves costs ​$26.36.

The unit price of the pairs of gloves can be found as follows:

Unit price is the price at which a single quantity of a product is being sold.

Therefore, the unit price is the price of a single pair of gloves.

Hence,

unit price of the pair of gloves = total price / number of pairs of gloves

where

  • total price = $26.36
  • number of pairs of gloves = 4

Therefore,

unit price of the pair of gloves = 26.36 / 4

unit price of the pair of gloves = $6.59

Therefore, the unit price of the pair of gloves is $6.59

learn more on unit price here: https://brainly.com/question/14323309

#SPJ1