You're going on a 1211-mile trip, and your car gets about 29 miles per gallon. Gas prices along your route average $3.10. Estimate the cost of gasoline for this trip by rounding the distance to 1200 miles, the mileage to 30 miles per gallon, and the cost of gas to $3.00 per gallon. Calculate the answer without using estimation and compare the two results. (Round your answers to the nearest cent.)

Respuesta :

There is a difference of actual and approximations 9.46 dollars.

What is unitary method ?

Unitary method is a mathematical way of first deriving the value of a single unit then multiplying the given unit to obtain the required result.

According to the given question we have to compare the results where in first case we put actual values and on the second case we round the values.

In the first case

You're going on a 1211 mile trip, and your car gets about 29 miles per gallon.

So, the total fuel consumption will be (1211/29) gallons which is

= 41.76 gallons.

Given 1 gallon of gas costs 3.10 dollars.

∴ 41.76 gallons of gas will cost ( 41.76×3.10) dollars which is

= 129.456 dollars.

= 129.46 dollars.

In the second case

It is a 1200 mile trip and the fuel economy of the car is 30 miles per gallon.

So, the total fuel consumption will be

= 1200/30

= 40 gallons.

Given 1 gallon of gas costs 3 dollars.

∴ 40 gallons of gas costs (40×3) dollars which is

= 120 dollars.

learn more about unitary method here :

https://brainly.com/question/14793162

#SPJ1