The total cost of raspberries and pears if she buys 2.5 pounds of raspberries and 2 pounds of pears is $16.5.
Total cost = (Cost of raspberries × pounds of raspberries) + (Cost of pears × pounds of pears)
= (4 × 2.5) + (3.25 × 2)
= 10 + 6.5
= $16.5
Total cost = (Cost of raspberries × pounds of raspberries) + (Cost of pears × pounds of pears)
= (4 × x) + (3.25 × y)
= 4x + 2y
Therefore, the equation that can be used to represent the total cost of raspberries and pears given the cost per pound of raspberries and pears is 4x + 2y.
Learn more about algebra:
https://brainly.com/question/723406
#SPJ1