The total charges for a week = 2313.25
Given,
charges per oil change = 33.95
charges for a four-cylinder engine = 72.50
charges for a six-cylinder engine = 82.50
charges for a eight- cylinder engine = 92.50
No of oil changes done by Charlene = 35
price of 5 - four cylinder engines = 5 × 72.50
= 362.50 .....(1)
price of 7 - six cylinder engines = 7 × 82.50
= 577.50 ........(2)
price of 2 - eight cylinder engines = 2 × 92.50
= 185 ...........(3)
Now, adding (1), (2),(3)
= 362.50 + 577.50 + 185
= 1125 ...........(4)
Total charges for oil = 33.95 × 35
= 1188.25 ..........(5)
Adding (4) and (5)
= 1125 + 1188.25
= 2313.25
To learn more about operations in mathematics from given link
https://brainly.com/question/1098659
#SPJ4