Respuesta :
Answer:
Brand A
Step-by-step explanation:
If you divide both brands to find how much one can costs, brand B costs more per can.
79 ÷ 3 = 26.34
87 ÷ 4 = 21.75
That being said, if brand B were to sell 4 cans instead of 3 it would be more than brand A's 4 cans. Brand A is cheaper than brand B would be.
The way you answer the question is to find out the price of just one can so you divide each total cost by the number of cans.
$.87\4 =$.2175 brand A
$.79/3= $ .263 brand
Thus Brand A costs less per can and is the better buy.
$.87\4 =$.2175 brand A
$.79/3= $ .263 brand
Thus Brand A costs less per can and is the better buy.