Beth wanted to buy vegetables. She noticed that brand A of black beans was on sale for 4 cans for 87 cents. Brand B was 3 cans for 79 cents. Which was a better buy?

Respuesta :

Answer:

Brand A

Step-by-step explanation:

If you divide both brands to find how much one can costs, brand B costs more per can.

79 ÷ 3 = 26.34

87 ÷ 4 = 21.75

That being said, if brand B were to sell 4 cans instead of 3 it would be more than brand A's 4 cans. Brand A is cheaper than brand B would be.

The way you answer the question is to find out the price of just one can so you divide each total cost by the number of cans.

$.87\4 =$.2175 brand A

$.79/3= $ .263 brand

Thus Brand A costs less per can and is the better buy.