Respuesta :

Answer:

[tex]2.20b + 3.60m = 44.20\\2.50b + 3.40m = 44.70[/tex]

Step-by-step explanation:

So in this systems of equations, we know the prices of the items, so the coefficients will represent how many Mary is getting of that item. So you can represent amount of bread as the variable b and the amount of milk as the variable m. On the right will be the total amount spent, since multiplying the price by how much you buy should get you the price

So since at store A, she spends 44.20 and bread costs 2.20 and milk costs 3.60 you get

[tex]2.20b + 3.60m = 44.20[/tex]

Since at store B, she spends 44.70 and bread costs 2.50 and milk costs 3.40 you get the equation:

[tex]2.50b + 3.40m = 44.70[/tex]

Answer:

Option A

2.20b + 3.6m = 44.20

2.5b + 3.4m = 44.70

Explanation:

For store A, bread costs $2.20 and milk costs $3.60 and she pays $44.20

Equation created: 2.20b + 3.6m = 44.20

For store B, bread costs $2.50 and milk costs $3.40 and she pays $44.70

Equation created: 2.5b + 3.4m = 44.70