Grover Company has the following data for the production and sale of 2,300 units. Sales price per unit $ 950 per unit Fixed costs: Marketing and administrative $ 437,000 per period Manufacturing overhead $ 333,500 per period Variable costs: Marketing and administrative $ 50 per unit Manufacturing overhead $ 80 per unit Direct labor $ 100 per unit Direct materials $ 300 per unit What is the total manufacturing cost per unit

Respuesta :

The Total Manufacturing cost per unit = $865

Given :

Grover Company has the following data for the production and sale of 2,300 units.

Sales Price per unit: $950 per unit

Fixed Costs:

MKT & Admin: $437,000 per period

Manufacturing Overhead: $333,500 per period

Variable Costs:

MKT & Admin: $50 per unit

Manufacturing Overhead: $80 per unit

Direct Labor: $100 per unit

Direct Materials $300 per unit

Find:

The Total Manufacturing cost per unit = $865

($437,000/2,300 units= $190 per unit

$333,500/2,300 units = $145 per unit

$190 + $145 +$50 + $80 + $100 + $300= $865)

Learn more about Total Manufacturing cost on:

brainly.com/question/24171150

#SPJ4