erpetual Inventory Using Weighted Average

Beginning inventory, purchases, and sales for WCS12 are as follows:

Oct. 1 Inventory 310 units at $9
13 Sale 170 units
22 Purchase 360 units at $12
29 Sale 200 units
a. Assuming a perpetual inventory system and using the weighted average method, determine the weighted average unit cost after the October 22 purchase. Round your answer to two decimal places.
$fill in the blank 1
per unit

b. Assuming a perpetual inventory system and using the weighted average method, determine the cost of goods sold on October 29. Round your "average unit cost" to two decimal places.
$fill in the blank 2
c. Assuming a perpetual inventory system and using the weighted average method, determine the inventory on October 31. Round your "average unit cost" to two decimal places.

Respuesta :

The weighted average unit cost is $10.61.

The cost of goods sold on October 29 is  $2,122.39.

The inventory on October 21 is $3138.

What is the average weighted cost?

The weighted cost of goods sold = [(310 x 9) + ($12 x 360)] / (360 + 310)

(2790 +4320) / 670  

7,110 / 670 = $10.61

Cost of the goods sold on October 29 =  average unit cost x number of goods sold

$10.61 x 200 = $2,122.39

Inventory on October 21 = ending inventory  x average cost

ending inventory = total inventory - total inventory sold

  • total inventory = 310 + 360 = 670 units
  • total inventory sold = 170 + 200 = 370 units
  • ending inventory = 670 - 370 = 300 units

Inventory on October 21 = 300 units x 10.61 = $3,183

To learn more about average weighted cost, please check: https://brainly.com/question/15231142

#SPJ1