A grocery store sells 1 gallon containers of milk for 3.99. The store also sells orange juice in a 6 pack of 5.5 fluid ounce bottles for $1.79. Suppose the store wants to sell its orange juice in gallon containers instead. To the nearest dollar, how much more would a gallon of orange juice cost than a gallon of milk?

A grocery store sells 1 gallon containers of milk for 399 The store also sells orange juice in a 6 pack of 55 fluid ounce bottles for 179 Suppose the store want class=

Respuesta :

The a gallon of orange juice will cost $ 3.0 more than a gallon of milk.

Size of the orange juice

The size of the orange juice in gallon is calculated as follows;

1 ounce = 0.0078125 gal

5.5 ounce = ?

= 0.043 gallon

Total volume of 6 pack = 6 x 0.043 gal = 0.258 gal

0.258 gal = $1.79

1 gal = ?

= $ 6.94

Difference between cost of gallon of milk and orange juice

= $ 6.94 - $ 3.99

= $2.95

≈ $ 3.0

Thus, the a gallon of orange juice will cost $ 3.0 more than a gallon of milk.

Learn more about cost here: https://brainly.com/question/1153322

#SPJ1