Answer:
The cost of 30 gallons of gas is $74.7.
Step-by-step explanation:
Step 1 of 3
Here we need to find the cost of 30 gallons.
Given that the price that Tyler pays for gas varies directly with the number of gallons he buys.
The cost of 24 gallons is $59.76 to him.
Let, x be the number of gallons and y be the cost or price for gas.
Use the formula for direct variation which is given by y=kx.
Step 2 of 3
Now substitute the value y=$59.76 and x=24.
Put value in y=kx, we get
[tex]$\begin{aligned}&59.76=k \times 24 \\&k=2.49\end{aligned}$[/tex]
Substitute value of k is y=kx, we get y=2.49x
Step 3 of 3
Now we need to find the value of y that is the cost for 30 gallons.
Again use direct variation formula y=kx and value of k and x, we get [tex]$y=2.49 \times 30$[/tex]
[tex]$y=74.7$[/tex]