NS,
Word problem on unit rates associated with ratios of whole...
Answer each part. If necessary, round your answers to the nearest hundredth.
(a) Greg bought 16 pounds of sugar for $8.
C
How many dollars did he pay per pound of sugar?
dollars per pound
(b) It takes 76 pounds of seed to completely plant a 12-acre field.
How many pounds of seed are needed per acre?
pounds per acre
|||