Respuesta :

Answer:

Please check the question.  The grammar is not clear.  I'll assume the question is how many packs of $18 DVDs can be purchased with $126.  7 packs can be purchased (assuming no sales tax nor tip)

Step-by-step explanation:

"The store has CDs and DVDs that you need how many packs of DVDs came by we won and $126 if one pack costs 18 dollar"

I highlighted the confusing portions of the question.  

I assume it swas meant to read as:  "How many packs of DVDs can be purchased with $126 if they are $18/pack."

$126/$18/pack) = 7 packs