ICE CREAM For Exercises 5 and 6, use the
following information provided in the
table.
Toppings
Ice Cream (Scoop)
Sprinkles
Hot Fudge
Whipped Cream
Nuts
Cost
x dollars
$0.25
$0.75
$0.50
$0.35
5. Ten kids each order a scoop of ice
cream. Five of the kids add sprinkles,
3 add nuts, and 2 add nothing extra.
Write and simplify an expression that
represents the total cost.