Respuesta :
Answer:
$0.50/muffin
Step-by-step explanation:
To find the unit rate we have to find out how much 1 muffin costs:
To do this we can divide both sides by 7:
7÷7 for 3.50÷7
1 muffin for 0.50
Therefore our answer is $0.50/muffin
Answer:
$0.50 / muffin
Step-by-step explanation:
7 muffins for $3.50
To find the unit rate, we need to find what 1 muffin costs.
so
1 muffin = 3.5/7 = 0.5
$0.50 per muffin.
Hope this helps! If you have any further questions, let me know! :)
- profparis
if I helped you, i would appreciate a brainliest :D