Respuesta :

Answer:

$0.50/muffin

Step-by-step explanation:

To find the unit rate we have to find out how much 1 muffin costs:

To do this we can divide both sides by 7:

7÷7 for 3.50÷7

1 muffin for 0.50

Therefore our answer is $0.50/muffin

Answer:

$0.50 / muffin

Step-by-step explanation:

7 muffins for $3.50

To find the unit rate, we need to find what 1 muffin costs.

so

1 muffin = 3.5/7 = 0.5

$0.50 per muffin.

Hope this helps! If you have any further questions, let me know! :)

- profparis

if I helped you, i would appreciate a brainliest :D