A movie director needs to purchase 325 films. The film has a volume of 965 in', and the density of each film is 7.6 g/in?. Each film can be purchased for $0.34 per kilogram. What is the cost of the films?

Respuesta :

The volume of the films is the amount  of film in the case

The cost of the films is $810.41

How to determine the cost of the films?

The given paramerers are:

  • Volume = 965 cubic inches
  • Density = 7.6 gram per cubic inches

The mass of the films is calculated as:

Mass = Density * Volume

This gives

Mass = 7.6 * 965 g

Evaluate

Mass = 7334 g

Express as kg

Mass = 7.334 kg

The unit cost is:

Unit cost =  $0.34 per kilogram

The number of films is

n = 325

So, the total cost

Total = 325 * 0.34 * 7.334

Evaluate

Total = 810.41

Hence, the cost of the films is $810.41

Read more about unit rates at:

https://brainly.com/question/26059245