Respuesta :

Answer:

Answer to part A:

1 notebook = $2.5

1 pen = $1.5

Answer to part B:

           = 3 pens.

Step-by-step explanation:

  • Here's the simultaneous equation.

4n + 3p = $14.50

5n + 6p = $21.50

  • Multiply the numerator by the denominators first number and vice-versa.

5(4n + 3p) = $14.50

4(5n + 6p) =$ 21.50

  • Here's what you should get.

20n + 15p = $72.50

20n + 24p = $86

  • Eliminate the like numbers by subtracting the denominator from the numerator.

20n - 20n        = 0

15p - 24p         = -9p

$72.50 - $86   = -$13.5

  • Divide the result after the equal sign by the result before the equal sign.

-$13.5 ÷ -9 = $1.5p

  •   Since we've found the cost of one pen as $1.5, lets substitute any of the first equations to get the cost of one notebook.

4n + 3p = $14.50

4n + 3($1.5) = $14.50

4n + $4.5 = $14.50

4n = $14.50 -  $4.5

4n = $10.00

n = $2.5

  • Here's the answer to part A:

1 notebook = $2.5

1 pen = $1.5

  • Part B::::::::::::::::::

1 ($1.5) = 3($2.5)

$1.5 + $7.5 = $9.0

$27 ÷ 9 = $3

  • Therefore, she'll buy each supply thrice:

3 ( $1.5 + $7.5 ) = 3 ( $9.0 )

( $4.5 + $22.5 ) = ( $27 )

  $4.5 + $22.5 = $27

  • Answer to part B:

           = 3 pens.