ElenaValentineVelvet ElenaValentineVelvet 12-04-2022 Mathematics contestada Last week, the price of apples at a grocery store was $1.06 per pound. This week, apples at the store are on sale at a 10% discount. What is the total price of 4/1/2 pounds of apples this week at the grocery store?