you have $11.35 to buy treats for yourself and a friend. You buy 3 packs of marshmallow chicks for $1.45 each. Then u buy 2 cupcakes for $2.29 each. Which two items below could you afford to buy with your change? bunny $1.88, egg $1.05 ,jelly beans $1.37

Respuesta :

bunny & egg or egg & jelly beans

Answer:

Egg and Jelly Bans

Step-by-step explanation:

*Using a calculator or otherwise*

1.45 x 3 = $4.35                                           1.05(eggs)+1.37(beans)= $2.42

        +

2.29 x 2 =$4.58

              = $8.93

11.35-8.93= $2.42