Assuming that the families use the same appliances in the same way, who spends more to run these appliances in a given 30 day period and by how much? a. the reed family spends $13.80 more than the merrill family. b. the reed family spends $0.46 more than the merrill family. c. the merrill family spends $58.80 more than the reed family. d. the merrill family spends $18.60 more than the reed family.

Respuesta :

The family who spends more to run these appliances in a given 30 day period is given by: Option A: The reed family spends $13.80 more than the merrill family.

How to interpret integral multiplication?

Suppose that there are two positive integer numbers( numbers like 1,2,3,.. ) as a and b

Then, their multiplication can be interpreted as:

[tex]a \times b = a + a + ... + a \: \text{(b times)}\\\\a \times b = b + b +... + b \: \text{(a times)}[/tex]

For example,

[tex]5 \times 2 = 10 = 2 + 2 + 2 + 2 + 2 \: \text{(Added 2 five times)}\\or\\5 \times 2 = 10 = 5 + 5 \: \text{(Added 5 two times)}[/tex]

For this case, the missing table for expenses of both families is:

Reed Family                                                   Appliances                

Gas range                                                  5 cents per day            

Gas dryer                                                   1 load per day-10 cents per load

Electric water heater                                90 cents per day

Typical later model refrigerator               16 cents per day

Total cost per day                                      5+10+90+16= 166 cents = $1.21

Merrill Family                                                Appliances

Electric range                                            13 cents per day

Gas dryer -                                                 1 load per day 10 cents per load

Gas water heater                                      40 cents per day

Energy Star-labeled refrigerator              12 cents per day

Total cost per day                                    13+10+40+12 = 75 cents = $0.75

Since each of them used these appliances for 30 days, so we get:

  • Case 1: Expense by Reed Family in 30 days:

Expense in 30 days = [tex]30 \times[/tex] expense per day

Expense in 30 days = [tex]30 \times 1.21 = \$36.3[/tex]

  • Case 2: Expense by Merrill Family in 30 days:

Expense in 30 days = [tex]30 \times[/tex] expense per day

Expense in 30 days = [tex]30 \times 0.75 = \$22.5[/tex]

So, Reed family spent more.

The difference is $36.3 - $22.5 = $13.80

Thus, the family who spends more to run these appliances in a given 30 day period is given by: Option A: The reed family spends $13.80 more than the merrill family.

Learn more about multiplication here:

https://brainly.com/question/26816519