Jack bought 3 slices of pizza and 4 slices f mushroom pizza for a total cost of $12.50. Grace bought 3 slices of cheese pizza and 2 slices of mushroom pizza for a total cost of 8.50. What is the cost of one slice of mushroom pizza?

A. $3.00
B. $1.50
C. $2.00
D. $3.50

PLEASE HELP ♡

Respuesta :

Answer:

C

Step-by-step explanation:

Let's set up a simultaneously equation to solve for two unknows.

Let x be the cost of cheese pizza

Let y be the cost of mushroom pizza

"Jack bought 3 slices of pizza and 4 slices f mushroom pizza for a total cost of $12.50."

Therefore,

3x + 4y = 12.50 (Equation 1)

"Grace bought 3 slices of cheese pizza and 2 slices of mushroom pizza for a total cost of 8.50."

Therefore,

3x + 2y = 8.5 (Equation 2)

From equation 1, let's solve for x in terms of y

3x + 4y = 12.50

3x = 12.50 - 4y

[tex]y = \frac{12.50-4y}{3}[/tex]

Plug in this y value into equation 2, we have:

[tex]3(\frac{12.50-4y}{3}) + 2y = 8.5[/tex]

We will get that y = 2

Hence, option C is the answer.