A student is ordering dried chili peppers and corn husks for a cooking class.

Chili peppers cost $16.95 per pound.
Corn husks cost $6.49 per pound.
The student plans to spend less than $50.

Respuesta :

Are you trying to calculate the largest amount the student can purchase within the budget of $50?

50-23.44
= 26.56

He could by 2 chilli peppers and 2 corn husks for $46.88

Otras preguntas