Respuesta :

Answer:

1.58

Step-by-step explanation:

All you need to do is divide 6.32 by 4 giving you 1.58

Answer:

Each pound costed $1.58

Step-by-step explanation:

To solve this problem you are going to need to divide the cost which is  6.32 by number of sweet potatoes 4. Dividing the total by 4 allows you to break apart the values to show the cost of each individual pound of sweet potatoes.

Equation

6.32 divided by 4 =1.58.