Respuesta :
Answer:
1.58
Step-by-step explanation:
All you need to do is divide 6.32 by 4 giving you 1.58
Answer:
Each pound costed $1.58
Step-by-step explanation:
To solve this problem you are going to need to divide the cost which is 6.32 by number of sweet potatoes 4. Dividing the total by 4 allows you to break apart the values to show the cost of each individual pound of sweet potatoes.
Equation
6.32 divided by 4 =1.58.