(PLEASE HELP!) (IM GIVING GOOD POINTS!) Michaela buys 2 cartons of eggs at $1.58 a carton, 415 pounds of ground turkey at $6.99 a pound, and a jar of strawberry jam for $4.38. She gives the cashier four $10 bills.

How much change will Michaela receive?

Enter your answer as a decimal rounded to the nearest hundredths place, if necessary, like this: 4.25

Respuesta :

Answer:

Michaela gets 3.45$ back.

Step-by-step explanation:

1 carton of eggs = 1.58$

she buys 2, so 2 times 1.58= 3.16$

1 pound of turkey = 6.99$

she buys 4.15 pounds, so 4.15 times 6.99= 29.01$

she buys a jar of jam for 4.38$

4.38 + 3.16 + 29.01 = 36.55$

4 times 10= 40

40 - 36.55 = 3.45$

Answer:

  $3.10

Step-by-step explanation:

The cost of the goods Michaela buys is ...

  2 cartons eggs at $1.58 per carton = $3.16

  4 1/5 pounds turkey at $6.99 per pound = $29.36

  1 jar of jam at $4.38 per jar = $4.38

The total is then ...

  $3.16 +29.36 +4.38 = $36.90

Four $10 bills will be $40, so the change is ...

  $40 -36.90 = $3.10

Michaela will receive $3.10 in change.

_____

Additional comment

We know that Brainly often mangles mixed numbers, so we have assumed that "415" is intended to be 4 1/5. If it is intended to be 4.15 pounds, then the price of the turkey, and the change, will be different by about $0.35. Michaela's change will increase by that amount.