At a certain restaurant, 8 sandwiches and 10 burritos will cost $123.40. In addition, 5 sandwiches
and 9 burritos cost $97.20. Assuming that we are talking about the same sandwiches and burritos,
what is the cost of 1 sandwich? What is the cost of 1 burrito? Let x represent the cost of a
sandwich and y represent the cost of a burrito.
Equation #1:
Equation #2:
Cost of 1 sandwich: $
Cost of 1 burrito: $

Respuesta :

Equation #1 97.20=9y
Equation #2 123.40= 8x+10(10.80)

I got 10.80 when I divided 97.20/9

cost of burritos is 10.80

cost of sandwiches are 1.925