Respuesta :

Answer:

It will cost 124 cents to buy 31 inches of wire.

Step-by-step explanation:

12 inches costs 48 cents

1 inches will cost her [tex]\frac{48}{12}[/tex] → 4 cents

Then 31 inches will cost: 31 * 4 → 124 cents

Answer:

  • 124 cents

Step-by-step explanation:

Solve using ratios since this is a proportional relationship:

  • 12/48 = 31/x
  • 1/4 = 31/x
  • x = 31*4
  • x = 124 cents