Respuesta :
1a.) Taylors price per ounce = 375.40 / 0.4 = $938.50
Julian's price per ounce = 768.60 / 1.05 = $732
Thus Taylor paid $938.50 - $732 = $206.50 more per ounce than did Julian pay.
b.) The required graph will be a straigh line passing through the origin and the point (1, 938.5)
c.) The required graph will be a straight line passing through the origin and the point (1, 732)
d.) The slope of the line in (b) is 938.5 and the slope of the line in (c) is 732 representing the amount paid by Taylor and Julian respective per ounce.
e.) By looking at the graph, the 18 carat gold (Taylor's) is more expensive because the line is steeper than that of the other graph.
2a.) Cost per pound = $15.56 / 4lb = $3.89 per lb
b) For $1, Ryan can get 4/15.56 = 0.26 lb
c.) The required graph will be a straight line passing through the origin and the point (1, 3.89)
d) The slope of the line is 3.89 representing the price per pound Ryan paid for peanut.
e.) The required graph will be a straight line passing through the origin and the point (3.89, 1)
f.) The slope of the line is 0.26 representing the number of pounds of peanut Ryan can get for $1.
Julian's price per ounce = 768.60 / 1.05 = $732
Thus Taylor paid $938.50 - $732 = $206.50 more per ounce than did Julian pay.
b.) The required graph will be a straigh line passing through the origin and the point (1, 938.5)
c.) The required graph will be a straight line passing through the origin and the point (1, 732)
d.) The slope of the line in (b) is 938.5 and the slope of the line in (c) is 732 representing the amount paid by Taylor and Julian respective per ounce.
e.) By looking at the graph, the 18 carat gold (Taylor's) is more expensive because the line is steeper than that of the other graph.
2a.) Cost per pound = $15.56 / 4lb = $3.89 per lb
b) For $1, Ryan can get 4/15.56 = 0.26 lb
c.) The required graph will be a straight line passing through the origin and the point (1, 3.89)
d) The slope of the line is 3.89 representing the price per pound Ryan paid for peanut.
e.) The required graph will be a straight line passing through the origin and the point (3.89, 1)
f.) The slope of the line is 0.26 representing the number of pounds of peanut Ryan can get for $1.