Respuesta :

Answer:

so first what you would do is the first questions asking what is the average mass of the fruits! so in my head im looking at the graph and go i would add up all the fruits MASS make sure to add the mass only and get the total of the mass that all the fruits have. the seconed question is asking what is the average cost of the first purchase? look at the graph it says the first fruit cost 1.37 dollars. the third and last question is calculate the average cost per mass of the fruit purchassed. so this is a tricky one but ill help you what i think would take the cost of the fruit and divide it by the mass of each fruit! i hope tis helps you can do this! i can also say that question two is trying to make you think over it so dont its litteraly stated to you on the graph lol

Explanation: