Respuesta :

Wolfyy

Answer:

2 donuts

Step-by-step explanation:

All we need to do to find the unit price is divide both values.

5.40 / 12 = $0.45 per donut

The question is asking how many donuts you can get for $1 so lets divide again.

1 / 0.45 = 2.22...

We know that the store won't cut the donut so we can only get 2 donates for a dollar. We can laos save the 10 cents we have over for taxes.

Best of Luck!