perry and albharsa are selling flower bulbs for a school fundraiser. customers can buy bags of windflower bulbs and bags of daffodil bulbs perry sold 12 bags of windflower bulbs and 9 bags of dafodil bulbs for a total of 279, abhasra sold 2 bags of windflower bulbs and 6 bags of daffodil bulbs for a total of 132 find the cost each of one bag of windflower bulbs and one bag of daffodil bulbs.

Respuesta :

Using a system of equations, it is found that:

  • The cost of one bag of windflower bulbs is of $16.4.
  • The cost of one bag of daffodil bulbs is of $9.2.

What is a system of equations?

  • A system of equations is when two or more variables are related, and equations are built to find the values of each variable.

In this problem, the variables are:

  • Variable x: The cost of one bag of windflower bulbs.
  • Variable y: The cost of one bag of daffodil bulbs.

Perry sold 12 bags of windflower bulbs and 9 bags of dafodil bulbs for a total of 279, hence:

[tex]12x + 9y = 279[/tex]

Simplifying by 3:

[tex]4x + 3y = 93[/tex]

Abhasra sold 2 bags of windflower bulbs and 6 bags of daffodil bulbs for a total of 132, hence:

[tex]2x + 6y = 132[/tex]

Simplifying by 3:

[tex]x + 3y = 44[/tex]

[tex]x = 44 - 3y[/tex]

Replacing on the first equation:

[tex]4x + 3y = 93[/tex]

[tex]4(44 - 3y) + 3y = 93[/tex]

[tex]9y = 83[/tex]

[tex]y = \frac{83}{9}[/tex]

[tex]y = 9.2[/tex]

[tex]x = 44 - 3(9.2) = 16.4[/tex]

Hence:

  • The cost of one bag of windflower bulbs is of $16.4.
  • The cost of one bag of daffodil bulbs is of $9.2.

To learn more about system of equations, you can take a look at https://brainly.com/question/24342899