Select the equation that most accurately depicts the word problem.

A 3-pound tub of butter at n dollars per pound costs $3.85.

A. 3n = 3.85
B. 3 - n = 3.85
C. 3 + n = 3.85
D. 3/n = 3.85

Respuesta :

3n = 3.85 because 3.85/3 = n so 3n = 3.85

Answer:

the answer is A. 3n= 3.85

Otras preguntas