aliya9021 aliya9021 14-01-2022 Mathematics contestada Nelson purchased a 3 pound bunch of bananas for $0.99. At this rate, what is the price of one pound of bananas? How much would 5 pounds cost? * A. $0.33 /1.65$ B. $0.30 / $1.60 C. $0.33/$1.33 D. $0.35 / $1.65