Respuesta :

Answer:

Each can costs $0.86

Step-by-step explanation:

We find the unit price by dividing the cost by the number of cans.

11.18/13 = 0.86

I hope this helped and please mark me as brainliest!

You simply need to find the unit rate, so just divide 11.18 by 13!

11.18 ÷ 13 = 0.86;

One can costs 86 cents.

Hope this helped!