You go to a restaurant where all entrees cost the same and all appetizers cost the same.

Sophie's family bought 3 appetizers and 5 entrees for $28.20. Houlat's family bought 4 appetizers and 3 entrees for $23.30.

How much does an appetizer cost? Please show all work and equations that you use to come up with your answer

Respuesta :

to do this you need to know simultaneous equations (which i don’t know if you have learnt it) but this is really hard to explain by words so i hope you can understand by the working out i did


Ver imagen hanamala5