Respuesta :
Answer:(7x3)+(4x24)=117
Step-by-step explanation:
Since he needs 3 feet of wood and it is 7 dollar per foot, you need to multiply 7 by 3. Since he needs 4 pieces of glass and its 24 dollars per glass multiply 4 by 24. Add the products. Ur done!
Your answer would be (7 x 3) + (23 x 4) = cost. The cost would be $120.