I really need this pls A certain brand of coffee costs $6.99 for 24.2 ounces. What is the unit rate? Enter your answer, rounded to the nearest cent, in the box. ​

Respuesta :

Answer: $0.29 per oz, or 29 cents per oz.

Step-by-step explanation:

To find a unit rate, divide the numerator AND denominator by the denominator. The rate is $6.99/24.2 ounces. We will divide $6.99 by 24.2, and 24.2 ounces by 24.2. The answer will be $0.288843/1 ounce. If we round, it will be $0.29/1 ounce.