Respuesta :
Answer: 0.19
This represents $0.19 per ounce which is the same as 19 cents per ounce.
=============================================================
Explanation:
To find the unit rate, we divide the cost over the number of ounces
(3.79 dollars)/(19.5 ounces) = 0.19435897 dollars per ounce approximately
Round this to the nearest cent, i.e. hundredth, to get 0.19 dollars per ounce. This is the same as saying "19 cents per ounce".
Answer: 0.19
Step-by-step explanation: I had no idea, I searched it up online. Sorry!