DUE AT 8PM!!! HELP ASAP!!!
Determine whether option A or option B is the better deal.
Option A: $1.67 for 6 packages of ramen noodles
Option B: $6.99 for 24 packages of ramen noodles
(More Questions Are Posted Answer Those To Increase Chances of Getting Brainliest)

Respuesta :

Answer:

Option B cost less per ounce

Step-by-step explanation:

A - 3.30/16 = .21

B - 8.64/48 = .18

find unit rates:

A: 1.67/6≈.2933$/package
B: 6.99/24≈.2912$/package

Option B is the better deal, but not by much. It is .0021$ cheaper