Suppose that there are three beachfront parcels of land available for sale in Astoria, and six people who would each like to purchase one parcel. Assume that the parcels are essentially identical and that the minimum selling price of each is $570,000. The following table states each person's willingness and ability to purchase a parcel.

Willingness and Ability to Purchase (Dollars)
Alyssa 550,000
Brian 510,000
Crystal 500,000
Nick 700,000
Rosa 630,000
Tim 590,000

Which of these people will buy one of the three beachfront parcels? Check all that apply

a. Alyssa
b. Brian
c. Crystal
d. Nick
e. Rosa
f. Tim

Respuesta :

Nick,Rosa,tim have the purchasing power

People who will buy one of the three beachfront parcels D. Nick E. Rosa and F. Tim

What is minimum selling price?

The minimal selling price is used to prevent items from being sold with little or no margin. The minimal sell price can be defined as either a dollar amount or a percentage over base value.

Conclusion: How to Calculate selling price per Unit

1. Determines the total fee of all units purchased.

2. Divide the total cost by the number of units purchased to get the cost price.

3. Use the selling price formula to calculate the final price: selling price = cost price + profit Margin.

learn more about the selling price here https://brainly.com/question/1153322

#SPJ2