Respuesta :
Answer: By checking the quality and the price of the item then comparing the price at one place then at a another place if the item has the best price and it is in good quality you should buy it if it is not then you should not buy the item
Plz give me brainest if i got this question right
Answer:
Use Math
Explanation:
To calculate the unit price, simply divide the cost of the product by the quantity you're receiving or check the store's shelf label. Then, compare the unit prices of 2 or more packages of the same product to see which is the better value.