mn09
contestada

Laura paid $12.16 for a 4.07-pound bag of shrimp at one store. The following week, she paid $14.99 for a 5.11-pound bag at another store. Find the unit price for each bag. Then state which bag is the better buy based on the unit price. Round your answers to the nearest cent.
HELP PLEASE ASAP!!!!

Laura paid 1216 for a 407pound bag of shrimp at one store The following week she paid 1499 for a 511pound bag at another store Find the unit price for each bag class=

Respuesta :

Answer:

3

2.9

the 5.11 pound bag is a better buy

Step-by-step explanation: