In 2006 an agency spent $200.00 to buy pencils at a cost of $1.00 a dozen. If the agency used 3/4 of these pencils in 2006 and used the same number of pencils in 2007, how many MORE pencils did it have to buy to have enough pencils all of 2007?
$200 x 12 = 2,400 (number of pencils they bought in 2006) 3/4 x 2,400 = 1,800 (number of pencils they used) 2,400 - 1,800 = 600 (number of pencils remaining) 1,800 - 600 = 1,200 (number of pencils needed)