contestada

Ian often buys in large quantities. A few months ago he bought several cans of frozen orange juice for $24. The next time Ian purchased frozen orange juice, the price had increased by $0.10 per can and he bought 1 less can for the same total price. What was the price per can and the numbers of cans purchased each time?

Respuesta :

For the answer to the question above asking, what was the price per can and the numbers of cans purchased each time?
let x be the number of cans he bought
the let us go to the 2nd statement which is t
he next time Ian purchased frozen orange juice, the price had increased by $0.10 per can and he bought 1 less can for the same total price.
The equation for this is .10(x-1) = 24
So now let's solve, 
 .10(x-1) = 24
.10x - .10 = 24
.10x = 24+ .10
.10x = 24.10
Then divide both sides by .10
So the answer for this question is 
241 cans of juice