A 76.00-pound flask of mercury costs $151.50. The density of mercury is 13.534 g/cm3.
a. Find the price of one cubic inch of mercury by calculating the following intermediate values.
What is the price of one pound of mercury? =$1.99 What is the price of one gram of mercury? =$4.39x10^-3 What is the price of one cubic centimeter of mercury?
What is the price of one cubic inch of mercury?

Respuesta :

Thank you for posting your question here at brainly. I hope the answer will help you. Feel free to ask more questions.

Please see below solution:

1 lb Hg x (151.50/76 lb) = cost of 1 lb. 
cost 1 lb x (1g/453.6 g) = cost of 1 g.

Answer:

cost of 1 [tex]cm^{3}[/tex] mercury is [tex]\$ 0.059477[/tex]

cost of 1 [tex]in^{3}[/tex] mercury is [tex]\$ 0.97466[/tex]

cost of 1 pound mercury is [tex]\$ 1.99[/tex]

cost of 1 g mercury is [tex]\$ 0.00439[/tex]

Explanation:

We know, density = [tex]\frac{mass}{volume}[/tex]

1 pound =453.6 g

So, mass of 76.00 pound mercury = [tex](76.00\times 453.6)g=34473.6g[/tex]

So, volume of 34473.6 g mercury = [tex]\frac{34473.6g}{13.534g/cm^{3}}[/tex]= 2547.2 [tex]cm^{3}[/tex]

So, cost of 2547.2 [tex]cm^{3}[/tex] mercury is [tex]\$ 151.50[/tex]

Hence cost of 1 [tex]cm^{3}[/tex] mercury is [tex]\frac{\$ 151.50}{2547.2}=\$ 0.059477[/tex]

1 [tex]cm^{3}[/tex] = 0.061024 [tex]in^{3}[/tex]

So, cost of 0.061024 [tex]in^{3}[/tex] mercury is [tex]\$ 0.059477[/tex]

Hence, cost of 1 [tex]in^{3}[/tex] mercury is [tex]\frac{\$ 0.059477}{0.061024}=\$ 0.97466[/tex]

Cost of 76.00 pound mercury is [tex]\$ 151.50[/tex]

So, cost of 1 pound mercury is [tex]\frac{\$ 151.50}{76.00}=\$ 1.99[/tex]

Cost of 34473.6 g of mercury is  [tex]\$ 151.50[/tex]

So, cost of 1 g mercury is [tex]\frac{\$ 151.50}{34473.6}=\$ 0.00439[/tex]