The martinez family is going school supply shopping for their kids. Crystal needs 2 binders and 3 notebooks. Daniel needs 1 binder and 1 notebook. If notebooks cost $3 each and they spent $27 total on all items, how much does a binder cost?

Respuesta :

Answer:

$5

$9 for notebook if * 3(3)

$12 for notebook if * 4(3)

Step-by-step explanation:

3 + 1 = 4 notebooks

4(3) = 12 notebooks

27 = 4(3) + 3x = 5

Multiply 4 and 3 to get 12

27 = 12 + 3x

Subtract 12 from both sides

3x = 27 - 12

Subtract 27 to get 15

3x = 15

Divide both sides by 3.

15 divided by 3 is 5. x = 5

Answer:

5$ per binder.

Step-by-step explanation:

3 Notebooks + 1 Notebook = 4 Notebooks. Each notebook cost 3$ and 3x4 = 12 so 12$. 2+1 = 3 so 3 binders. 27$ - 12$ = 15$. 15 / 3 = 5.