A grocery store sells three different quantities of sugar. A 1-pound bag costs $1.05, a 2-pound bag costs
$1.90, and a 3-pound bag costs $2.82. Enter the unit cost in price per pound for each. Complete the
description about how the unit cost changes as the quantity of sugar increases.

Respuesta :

Step-by-step explanation:

a 1-pound bag is, well, 1 pound. so, the unit price is $1.05.

a 2-pound bag has two units of the 1-pound bag. so, the price per 1-pound unit is $1.90/2 = $0.95

a 3-pound bag has three units of the 1-pound bag. so, the price per 1-pound unit is $2.82/3 = $0.94

the unit cost goes down with increased quantity. but the biggest difference is between 1-pound and 2-pound bags. the unit price difference between 2- and 3-pound bags is almost irrelevant.