1. 3 tacos cost $18. Complete the table to show the cost of 4, 5, and 6 tacos at the same rate. Type the correct answer in each box. number of tacos cost in dollars rate in dollars per taco 3 18 6 4 24 6 5 30 6 6. 36 2. If you buy t tacos for c dollars, what is the unit rate? Type the answers in the boxes below. ? dollars per taco or ? tacos per dollar

PLEASE HELP QUICK MAINLY ON THE SECOND QUESTION ​

Respuesta :

Answer:

4 tacos = 24$

5 tacos = 30$

6 tacos = 36$

Step-by-step explanation:

if 3 tacos = 18$ then each taco (you get that by dividing) is 6$ and fot the answer you just multiply by the amount you have fot tacos.

Answer:

Step-by-step explanation:

y= -1/4x