contestada

At the candy store, one pound of candy Cost $6.49. How much would it cost if Joey bought .79 pounds of candy ?

Respuesta :

Answer:

5.12

Step-by-step explanation:

1 lb               .79 lbs

------------ =  -----------

6.49             x dollars

Using cross products

1x = 6.49 * .79

x =5.12 dollars