A food production company is choosing between two suppliers of grain. Supplier A sells grain for $5.25 per bushel plus a
delivery fee of $3 per bushel Supplier B sells the grain for $6.50 per bushel plus a flat delivery fee of $1,500 each week.
Which supplier would cost more if the production company bought 500 bushels of grain each week?
O Supplier B would cost $625 more than supplier A.
O Supplier B would cost $600 more than supplier A
O Supplier A would cost $875 more than supplier B.
O Supplier A would cost $800 more than supplier B.