Kylie went into a grocery store and bought 5 apples and 4 bananas, costing a total of $10.50. Lily went into the same grocery store and bought 10 apples and 5 bananas, costing a total of $16.50. Determine the price of each apple (x) and the price of each banana (y). Remember, write it as money, with the whole and the decimal to the hundredths place!

Respuesta :

Answer:

Apples $0.90 / Bananas $1.50

Step-by-step explanation:

So The equations would look like this

5x + 4y = 10.5

10x + 5y = 16.5

Solving for x, we get 2.1 - 4/5y

Substitute x

10(2.1 -4/5y) +5y = 16.5

Solving for y, we get 3/2 or 1.5

Substitute y

x = 2.1 -4/5(3/2)

x = 9/10

Now check the equations with the answers

5(9/10) + 4(3/2) = 10.5  ->  21/2 = 21/2

10(9/10) + 5(3/2) = 16.5  ->  33/2 = 33/2

Which means apples cost $0.90 and bananas cost $1.50