Answer:
Apples $0.90 / Bananas $1.50
Step-by-step explanation:
So The equations would look like this
5x + 4y = 10.5
10x + 5y = 16.5
Solving for x, we get 2.1 - 4/5y
Substitute x
10(2.1 -4/5y) +5y = 16.5
Solving for y, we get 3/2 or 1.5
Substitute y
x = 2.1 -4/5(3/2)
x = 9/10
Now check the equations with the answers
5(9/10) + 4(3/2) = 10.5 -> 21/2 = 21/2
10(9/10) + 5(3/2) = 16.5 -> 33/2 = 33/2
Which means apples cost $0.90 and bananas cost $1.50